Logout User Login
« December 2017 »
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

 

Herkimer BOCES juniors recognized for winning awards
June 28, 2016




juniors with NOCTI certification from session 1 awards
Pictured here are Herkimer-Fulton-Hamilton-Otsego BOCES juniors from the first awards session of the Herkimer BOCES Junior Awards Ceremony on June 8 in the BOCES lobby who earned their National Occupational Competency Testing Institute certification after just one year.



HERKIMER – Herkimer-Fulton-Hamilton-Otsego BOCES honored students with various awards during the Herkimer BOCES Junior Awards Ceremony on June 8 in the Herkimer BOCES lobby.

The awards ceremony took place in two sessions – split up by which career and technical education program the students are in. The awards were presented by CTE Principal Kathy Fox and Assistant Principal Ryan DeMars.

During the ceremonies, students were recognized for receiving their National Occupational Competency Testing Institute certification, Automotive Service Excellence certification, National Center for Construction Education and Research certification and ProStart National Certificate of Achievement.

Additionally, Achievement Awards were presented to the following students:

Automotive technology:
  • Damien Becker: Outstanding Performance in Laboratory Skills
  • George Lindsay III: Excellent Attendance
  • Jonathan Coons: Excellent Attendance and Outstanding Achievement
  • Mark Lomas: Outstanding Citizenship and Leadership
  • Ryan Baron: Outstanding Progress

Building construction:
  • Faith Daley: Outstanding Achievement 
  • Gaven Monohan: Outstanding Citizenship and Leadership          
  • Jay Doris: Outstanding Performance in Laboratory Skills
  • Jesse Pritchard: Outstanding Progress   

Child and family services:
  • Allison Shedd: Excellent Attendance; Outstanding Achievement; and President's Award for Educational Excellence 
  • Bethany Windecker: Excellent Attendance and President's Award for Educational Achievement
  • Bogdana Tarasenko: Excellent Attendance; Outstanding Performance in Laboratory Skills; and President's Award for Educational Achievement
  • Britanny Munch: Outstanding Progress and President's Award for Educational Excellence            
  • Chelsea Judson: Excellent Attendance  
  • Jenna Schmitt: President's Award for Educational Achievement
  • Kayla Pomichter: Outstanding Citizenship and Leadership and President's Award for Educational Excellence          
  • Megan Grogan: President's Award for Educational Excellence    

Collision repair technology:
  • Zachary Higgins: President's Award for Educational Excellence
  • Anthony Gambacorta: Outstanding Performance in Laboratory Skills
  • Anastasia Piper: Outstanding Citizenship and Leadership
  • Kyle Seamon: Outstanding Progress
  • Zachary Higgins: Outstanding Achievement

Conservation:
  • Allie Steffen: Outstanding Achievement
  • Collin Treen: Outstanding Progress
  • Dillon Holmes: Excellent Attendance and Outstanding Citizenship and Leadership
  • Hunter Eckler: Outstanding Performance in Laboratory Skills
  • Kyle Kovac: Perfect Attendance

Cosmetology:
  • Alyssa Cummings: Outstanding Citizenship and Leadership; Perfect Attendance; and President's Award for Educational Excellence
  • Amber Randazzo: Outstanding Progress
  • Danica Estey: President's Award for Educational Achievement
  • Gina Baggetta: President's Award for Educational Achievement
  • Jaymie Klock: President's Award for Educational Achievement
  • Justine Miller: Outstanding Achievement and President's Award for Educational Excellence
  • Maria DiBrango: President's Award for Educational Achievement
  • Sade DeLos Santos: Perfect Attendance
  • Sara Annutto: Outstanding Performance in Laboratory Skills

Criminal justice:
  • Alma Musedinovic: Excellent Attendance
  • Austin Wolfran: Excellent Attendance and Outstanding Performance in Laboratory Skills
  • Dylan Grann: Excellent Attendance
  • Gerrig Roy: Excellent Attendance
  • Jacob Jones-Messina: Excellent Attendance
  • Jianna Brown: Excellent Attendance and Outstanding Achievement
  • Ryan Schell: Excellent Attendance
  • Ryan Bulger: Outstanding Citizenship and Leadership and Outstanding Progress

Culinary hospitality:
  • Alyssa Campione: President's Award for Educational Excellence
  • Emily LaQuee: Outstanding Citizenship and Leadership and President's Award for Educational Excellence          
  • Jacob Smithling: President's Award for Educational Excellence   
  • Jasmine Eissler: Outstanding Citizenship and Leadership and President's Award for Educational Excellence          
  • Julia Ingalls: Excellent Attendance; Outstanding Performance in Laboratory Skills; and President's Award for Educational Excellence
  • Shawn Vogt: Outstanding Progress and President's Award for Educational Achievement
  • Susan Doris: Outstanding Achievement and President's Award for Educational Excellence            

Health science careers:
  • Angel Holden: Excellent Attendance; Outstanding Achievement; and President's Award for Educational Excellence
  • Brianna Thompson: Excellent Attendance and Outstanding Citizenship and Leadership
  • Danielle Florentino: Excellent Attendance
  • Erika Wellington: Excellent Attendance
  • Kayley Bonificio: Outstanding Progress
  • Kristyn Abounader: Perfect Attendance
  • Melody Ray: Outstanding Performance in Laboratory Skills
  • Victoria Rodriguez: Outstanding Achievement and President's Award for Educational Excellence

Heavy equipment:
  • Brady Streid: Excellent Attendance and Outstanding Citisenzhip and Leadership
  • Cory Nagele: Outstanding Performance in Laboratory Skills
  • Joseph Skibinski: Outstanding Achievement
  • Matthew Allison: Outstanding Progress
  • Ryan Flannagan: Excellent Attendance

Information Technology Academy:
  • Brandon Walker: Excellent Attendance
  • Brooke Edstrom: Outstanding Progress
  • Joseph Ziegler-Rodriguez: Excellent Attendance
  • Kevin Chlus: Outstanding Citizenship and Leadership; Outstanding Performance in Laboratory Skills; and President's Award for Educational Achievement
  • Kyle Volkmer: Excellent Attendance
  • Roberta Roper: Excellent Attendance; Outstanding Achievement; and President's Award for Educational Achievement
  • Ryan Shepherd: Excellent Attendance and President's Award for Educational Achievement
  • Steven Smith: President's Award for Educational Achievement

Outdoor power equipment:
  • Anthony Douglas: Outstanding Performance in Laboratory Skills
  • Brandon Ward: Outstanding Citizenship and Leadership
  • Jack Casler: Outstanding Progress
  • Justin Polley: Perfect Attendance
  • Timothy Livingston: Outstanding Achievement

Visual communication media arts:
  • Alexis Daly: Outstanding Progress
  • Jordan Roberts: Excellent Attendance; Outstanding Achievement; and President's Award for Educational Excellence
  • Josh Vanasse: Outstanding Citizenship and Leadership
  • Shayla Staves: Outstanding Performance in Laboratory Skills and President's Award for Educational Achievement

Welding:
  • Andrew Weiderman: Outstanding Achievement and Outstanding Citizenship and Leadership
  • Michael Worden: Outstanding Progress
  • Stanley Bobnick: Outstanding Performance in Laboratory Skills




juniors with NOCTI certification from session 2 awards
Pictured here are Herkimer-Fulton-Hamilton-Otsego BOCES juniors from the second awards session of the Herkimer BOCES Junior Awards Ceremony on June 8 in the BOCES lobby who earned their National Occupational Competency Testing Institute certification after just one year.






 
Site Map | Privacy Policy | View "printer-friendly" page | Login   In Japanese  In Korean  En français  Auf Deutsch  In italiano   No português  En español  In Russian  
Site powered by SchoolFusion.com © 2017 - Educational website content management